صفحه اصلی > معاونت تهذيب > نمایش متن کامل خبر 


  چاپ        ارسال به دوست

مهدویت

معنا و فواید انتظار و انتظار محوری

«انتظارمحوري» بدين معناست که ما بايد به دست خود و با تلاش و تکاپوي خويش شرايط ظهور مهدي موعود را فراهم آوريم. و با برداشتن موانع و حجاب­هاي پيش روي، خود، خانواده و جامعه خويش را به آن حضور و ظهور هميشگي نزديک و نزديک­تر گردانيم.

خداوند متعال می فرماید: اي کساني که ايمان آورده ايد، (در انجام واجبات، ترک محرمات و تحمل مشکلات) استقامت کنيد و (در برابر دشمنان) پايدار باشيد و يکديگر را به صبر و شکيبايي توصيه کنيد و خود را (براي ارتباط با امام زمان منتظَر و ياري او) آماده و مجهز سازيد!...)1

حضرت امام باقر (علیه السلام) فرموده اند: بر انجام واجبات بردبار باشيد! در برابر دشمن شکيبايي از خود نشان دهيد! و خود را براي ارتباط با امام منتظَر خود و ياري او آماده و مجهز سازيد!2

از امام جعفر صادق (علیه السلام) نیز نقل کرده اند که حضرت فرمودند: کسي که دوست مي­دارد از اصحاب قائم (ارواحنافداه) باشد، منتظرانه زندگي کند و بر اساس ورع و محاسن اخلاق عمل نمايد، در حالي که در مسير انتظار ظهور گام بر مي دارد... پس با تمام جديت بکوشيد و منتظر بمانيد، اي گروهي که مورد رحمت ويژة خداوند قرار گرفته­ايد!3

شرط قرار گرفتن در شمار اصحاب و ياران ويژه امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه الشریف)، از ديدگاه امام صادق(علیه السلام)، سه چيز است: انتظار محوري، ورع­مداري و اخلاق­گرايي.

1. انتظارمحوري: انتظاري حقيقي در عرصة فردي، خانوادگي و اجتماعي که انديشه­ساز، جديت­بخش و تلاش‌آفرين باشد؛ انتظاري سازنده، مسؤوليت­ساز، تعهدآور و مجاهدپرور؛4

2. ورع­مداري: عمل براساس ورع که بسي بالاتر از تقوا و پرهيزگاري است در 3 عرصة ورع فردي، ورع خانوادگي و ورع اجتماعي؛

3. اخلاق­گرايي: عمل براساس محاسن اخلاقي در 3 عرصة فردي، خانوادگي و اجتماعي که لازمه­اش وارستگي خود، خانواده و جامعه از تمام رذايل اخلاقي (تخليه) و آراستگي خود، خانواده و جامعه به تمام فضايل اخلاقي (تحليه) است.

معناي «انتظار محوري»

انتظارمحوري به معناي احساس نياز و اضطرار به وجود انسان کامل براي فراگيري هدايت و تربيت واقعي در

عرصه­هاي فردي، خانوادگي و اجتماعي است.

انتظارمحوري به معناي نارضايتي و نگراني از وضعيت موجود خود، خانواده و جامعه و تکاپوي همه جانبه فردي، خانوادگي و اجتماعي براي رسيدن به وضعيت مطلوب در سايه­سار هدايت، تربيت و رهبري کامل­ترين انسان است.

انتظارمحوري کليدي براي ورود فرد، خانواده و جامعه به عرصة مهدي­ياوري و مهدي­ولايي است.

انتظارمحوري، يعني تلاش و کوشش معنادار علمي و عملي براي ايجاد پيوند ولايي و معنوي با امام زمان7 در عرصة فردي، خانوادگي و اجتماعي.

انتظارمحوري، يعني جديت و تلاش همه­جانبه در راستاي زمينه­سازي براي فرج شخصي، فرج خانوادگي و فرج عمومي.

برداشت عاميانه از انتظار اين است که بايد دست روي دست بگذاريم و در انتظار بمانيم تا منجي موعود بيايد و ما را نجاب دهد، غافل از اين که چنين انتظاري هرگز به سرنخواهد آمد.

«انتظارمحوري» بدين معناست که ما بايد به دست خود و با تلاش و تکاپوي خويش شرايط ظهور مهدي موعود را فراهم آوريم. و با برداشتن موانع و حجاب­هاي پيش روي، خود، خانواده و جامعه خويش را به آن حضور و ظهور هميشگي نزديک و نزديک­تر گردانيم و زمينه بهره­گيري از نورانيت، هدايت و تربيت آن حضرت را در وجود خود، خانواده و جامعة خويش به وجود آوريم.

«انتظارمحوري»، اميدواري به آينده­اي نويدبخش و سعادت­آفرين در وجود فرد، خانواده و جامعه است.

«انتظار­محوري»، تلاش براي تحولي عظيم و انساني و حرکتي پرشتاب به سوي حياتي پاک و نوراني است.

«انتظارمحوري»، تکاپويي آرزومندانه در عرصه­هاي فردي، خانوادگي و اجتماعي براي تحقق تمام شرافت­ها و فضيلت­ها و رستن از تمام ظلمت­ها و رذيلت­هاست.

انتظاري حقيقي است که تحول­آفرين، انديشه­ساز، نيروبخش، تعهدآور و مجاهدپرور باشد و شخص منتظر را به عرصه جهادي همه­جانبه در عرصه­هاي فردي، خانوادگي و اجتماعي وارد گرداند.

فوايد و آثار «انتظارمحوري»

انتظار محوري در عرصه­هاي فردي، خانوادگي و اجتماعي داراي فوايد و برکاتي است که خلاصه­وار عبارتند از:

1. از برترين عبادات و با فضيلت­ترين عمل­ها:

صبورانه در انتظار فرج بودن، عبادت است.5

با فضيلت­ترين اعمال امت من اين است که همواره در انتظار فرج و گشايش از سوي خدا باشند.6

2. نايل شدن به مقام مجاهدان رکاب پيامبر و مدافعان جان پيامبر (صلوات الله علیه و آله):

کسي که منتظر و چشم به راه دوازدهمين امام باشد، مانند کسي است که با شمشير برکشيده از پيامبر دفاع کند.7

هرکه در حال انتظار اين امر (ظهور) بميرد... همچون کسي است که در کنار پيامبر خدا شمشير زند... .8

3. باريابي به مقام مجاهدان و شهيدان راه خدا:

با فضيلت­ترين جهاد امت من، انتظار فرج است.9

منتظران ظهور ما، مانند شهيداني­اند که در راه خدا در خون خود غلطيده­اند.10

4. نايل شدن به مقام معيت و همراهي با امام زمان (سلام الله علیه):

هرکه در حال انتظار ظهور بميرد، همچون کسي است که با قائم در خيمه­گاهش بوده است.11

5. وارد شدن به صف اصحاب المهدي (مهدي­ياوران ويژه و خالص):

هرکه دوست دارد از اصحاب قائم باشد، منتظرانه زندگي کند.12

-

پی نوشت ها:

1. (يا أيُّهَا الَّذينَ ءآمَنُوا اصبِرُوا وَ صابِرُوا و رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللهَ لَعَلَّکُم تُفلِحُونَ)آل­عمران (3)، 200.

2. امام محمد باقر(علیه السلام)در تفسير آية فوق: «إِصبِرُوا عَلي أداءِ الفَرائِضِ وَ صابِرُوا عَدُوَّکُم وَ رابِطُوا إِمامَکُمُ المُنتَظَرُ» شيخ حرّ عاملي، اثباة الهداة، ج3، ص459.

3. امام صادق(علیه السلام): «مَن سَرَّ أن يَکُونَ مِن أصحابِ القائمِ فَلينتَظِر وَ ليَعمَل بِالوَرَعِ وَ مَحاسِنِ الأخلاقِ وَ هُوَ مُنتَظِرٌ... فَجِدُّوا وَ انتَظِرُوا هَنيئاً لَکُم أيَّتُها العِصابَةُ المَرحُومَةُ» علامه مجلسي، بحارالانوار، ج52، ص140.

4. شهيد مطهري: «انتظار فرج دوگونه است: انتظار سازنده، تحرک­بخش و تعهدآور... و انتظار ويرانگر، بازدارنده و فلج­کننده».

5. رسول الله (صلّی الله علیه و آله): «إنتظارُ الفَرَجِ بِالصَّبرِ عِبادَةٌ» راوندي، الدّعوات، ص41، ح101.

6. رسول الله(صلّی الله علیه و آله): «أفضَلُ أعمالِ اُمَّتي إنتِظارُ الفَرَجِ مِنَ الله عَزَّوَجَلّ» علامه مجلسي، بحارالانوار، ج52، ص128، ح21.

7. امام صادق (علیه السلام): «المُنتَظِرُ لِلثّاني عَشَرَ کَالشّاهِرِ سَيفَهُ بَينَ يَدَي رَسُولِ اللهِ يَذُبُّ عَنهُ» همان، ص129، ح24.

8. امام صادق(علیه السلام): «مَنْ مَاتَ مُنْتَظِراً لِهَذَا الْأَمْرِ كَانَ كَمَنْ كَانَ مَعَ الْقَائِمِ فِي فُسْطَاطِهِ لَا بَلْ كَانَ بِمَنْزِلَةِ الضَّارِبِ بَيْنَ يَدَيْ رَسُولِ اللَّهِ  بِالسَّيْفِ» شيخ صدوق، كمال‏الدين، ج2، ص338؛ علامه مجلسي، بحارالأنوار، ج52، ص146.

9. رسول الله (صلوات الله علیه و آله) «أفضَلُ جَهادِ اُمّتي إنتِظارُ الفَرَجِ» علامه مجلسي، بحارالانوار، ج77، ص43.

10. امير المومنين(علیه السلام): «...وَ المُنتَظِرُ لِأمرِنا کَالمُتَشَحَّطِ بِدَمِهِ في سَبيلِ الله» شيخ صدوق، الخصال، ج2، باب400، ح10.

11. شيخ صدوق، كمال‌الدين، ج2، ص338.

12. امام صادق(علیه السلام): «مَن سَرَّ اَن يَکُونَ مِن اَصحابِ القائِمِ فَليَنتَظِر...» علامه مجلسي، بحارالانوار، ج52، ص140.منبع : خانواده و تربیت مهدوی( سایت حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی آقا تهرانی)


١٦:٠٣ - 1391/02/26    /    شماره : ١٣٦٢١٩    /    تعداد نمایش : ٢٧٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج