صفحه اصلی > محتوي اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

محصولات معاونت تهذیب حوزه های علمیه

کتاب های چاپ شده معاونت

آشنایی با چند کتاب اخلاقی معاونت تهذیب حوزه

معاونت تهذیب حوزه های علمیه در راستای انجام رسالت های تربیتی و تهذیبی خویش کتب گوناگونی را از جمله «درسنامه میثاق طلبگی »، «فرآیند همسر گزینی»،«7روش مهار غریزه جنسی» و «وظایف صنفی روحانیت از نگاه امام خمینی(ره)» را منتشر کرده است.

«روش تربیتی تحمیل بر نفس در منابع اسلامی» بررسی شد

کتاب« روش تربیتی تحمیل بر نفس در منابع اسلامی» به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه وبا همکاری سازمان اوقاف منتشرشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی معاونت تهذیب حوزه های علمیه سراسر کشور، کتاب « روش تربیتی تحمیل بر نفس در منابع اسلامی» با هدف زدودن صفات ناپسند باطنی و جایگزین ساختن حالات مطلوب، بر اساس آموزه های اسلامی و دینی انتشار و در اختیار طلاب و پژوهشگران قرار گرفته است.

برپایه این گزارش، «تحمیل بر نفس» یکی از روش های تربیتی اسلام است که در آن، باطن انسان توسط ظاهر وی ساخته می شود. بر اساس این روش تربیتی، انجام یا ترک برخی از رفتارهای ظاهری ، می تواند صفات مطلوبی را در باطن انسان ایجاد و یاخصوصیات نامطلوبی را از باطن او برطرف کند.

در بخشی از این کتاب آمده است:« در روش تحمیل برنفس، اصل تربیتی «ظاهرسازی » که مبتنی بر مبنای "تاثیر ظاهر بر باطن" می باشد، مورد توجه قرار گرفته است. بر اساس این اصل تربیتی، یکی از راه های ایجاد تحول در باطن آن است که در ظاهر فرد دست کاری صورت پذیرد.»

این گزارش می افزاید: این کتاب در چهار فصل اصلی، تعریف روش تحمیل بر نفس، اهمیت و انواع روش، آثار روش تربیتی تحمیل بر نفس و  شرایط تاثیرگذاری روش، تدوین شده است.

گفتنی است: این کتاب توسط، دفتر مدیریت مطالعات تربیتی و فرهنگی معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه تدوین و  توسط حجت الاسلام و المسلمین هادی حسین خانی به رشته تحریر در آمده است.

قابل ذکر است: علاقه مندان به این کتاب نفیس که توسط سازمان چاپ و انتشارات اوقاف در پنج هزار  نسخه چاپ شده است، می توانند جهت تهیه آن به سایتwww.tahzib-howzeh.ir  و یا www.fm24.ir  مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09190658050یا 02537841162 تماس حاصل نمایند.

کتاب «مدیریت خشم در خانه» منتشرشد

کتاب «مدیریت خشم در خانه» به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه و با همکاری سازمان اوقاف، بر اساس آموزه های اسلامی منتشرشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی معاونت تهذیب حوزه های علمیه سراسر کشور، کتاب «مدیریت خشم در خانه» با هدف ارائه راهکارهایی در جهت کنترل خشم بر اساس آموزه های اسلامی و دینی انتشار و در اختیار طلاب و پژوهشگران قرار گرفته است.

برپایه این گزارش: این کتاب توسط، دفتر مدیریت مطالعات تربیتی و فرهنگی معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه تدوین شده و در صدد آن است که با استفاده از آموزه‌های اسلامی و روان‌شناختی به صورت کاربردی راهکارهایی را برای کنترل خشم ارائه نماید.

مزیت این کتاب علاوه بر استفاده از آموزه‌های اسلامی و روان‌شناختی، کاربردی بودن و تمرین دادن آن است که با کتاب‌های دیگر تفاوت دارد.

در بخشی از این کتاب آمده است:« یکی از عواملی که به روابط صمیمانه آسیب می زند، خشم است، با نگاهی به پرونده هایی که روزانه در دادگاهها و کلانتری ها تشکیل می گردد، مشخص می شود که اغلب آنها از یک خشم کوچک و نابجا شروع شده است.تکرار خشم و نبود یک رابطه درست بین زن و شوهر،صدمات جبران ناپذیری را به پیکره  خانواده وارد می سازد.»

این گزارش می افزاید: این کتاب در چهار فصل اصلی تبیین خشم، انواع، علل و عوامل خشم، راهکارهای پیشگیری از خشم و راهکارهای کنترل خشم، تدوین شده است.

براساس این گزارش: کتاب «مدیریت خشم در خانه» توسط مجید جعفری هَرُفته، به رشته تحریر در آمده و توسط سازمان چاپ و انتشارات اوقاف در پنج هزار  نسخه چاپ شده است.

قابل ذکر است: علاقه مندان به این کتاب نفیس می توانند جهت تهیه آن به سایتwww.tahzib-howzeh.ir و یا www.fm24.ir مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09190658050یا 02537841162 تماس حاصل نمایند.

 

سبک زندگی علمای دین در کتاب «مشق عشق»

کتاب «مشق عشق»با هدف ارائه سبک زندگی علمای دین به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه و با هکاری سازمان اوقاف انتشار و در اختیار طلاب و پژوهشگران قرار گرفت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی معاونت تهذیب حوزه های علمیه سراسر کشور، کتاب«مشق عشق» با هدف ارائه سبک زندگی بزرگان دینی تهیه شده و در صدد آن است که سیره عملی بزرگان دین در زندگی خانوادگی ونحوه تعامل آنان با همسر و فرزنان را معرفی نماید.

در بخشی از پیشگفتار این کتاب آمده است: "در بستر انقلاب اسلامی که خود یک انقلاب اصیل فرهنگی ناشی از فرهنگ ناب اسلام عزیز بود،تاکید بر پاسداشت خانواده،به دلیل جایگاه یگانه آن در فرآیند مهم تربیت و شکل دهی به ارزش ها ضرورتی آشکار یافته است، در همین راستا مجموعه کتاب های خانواده در چهار بخش تشکیل، تحکیم،تعالی و ترمیم خانواده با تاکید بر اصل تقدم پیشگیری بر درمانگری و با رویکرد اسلامی تدوین و به علاقه مندان تقدیم می گردد".

برپایه این گزارش: این کتاب حاوی 151 خاطره از سیره خانوادگی بزرگان دین، هم‌چون امام خمینی، مقام معظم رهبری، علامه طباطبائی، علامه جعفری و حضرات آیات‌الله مرعشی نجفی،بهجت و... بوده و سعی کرده است تا الگویی برای نسل های امروزی مخصوصا طلاب جوان ارائه نماید.

این گزارش می افزاید: این کتاب در سه فصل اصلی محبت و احترام به همسر، فرزندپروری ونکات متنوع تربیتی خانوادگی تدوین شده است.

خاطرنشان می شود: کتاب«مشق عشق» توسط حجت الاسلام دکتر مهدی محمدی صیفار، به رشته تحریر در آمده و توسط سازمان چاپ و انتشارات اوقاف در پنج هزار  نسخه چاپ شده است.

قابل ذکر است: علاقه مندان به این کتاب نفیس می توانند جهت تهیه آن به سایتwww.tahzib-howzeh.ir و یا www.fm24.ir مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09190658050یا 02537841162 تماس حاصل نمایند.

 

درسنامه میثاق طلبگی

به گزارش اداره اطلاع رسانی معاونت تهذیب حوزه های علمیه سراسر کشور،کتاب «درسنامه میثاق طلبگی » از مجموعه کتاب هایی است که به سفارش و نظارت دفتر امور تربیت اخلاقی این معاونت به رشته تحریر درآمده است.

در مقدمه این کتاب هدف از تالیف این کتاب آگاهی طلاب از رسالت حوزه و زی طلبگی قید شده و آمده است: دفتر امور تربیت اخلاقی معاونت تهذیب در نظر دارد با استعانت از خداوند متعال و توجهات خاصه حضرت ولی عصر(عج)و با بهره گیری از عالمان فاضل و صاحب نظران تربیت اخلاقی در ایجاد بینش صحیح نسبت به راه و رسم طلبگی تدابیری اتخاذ نماید.

برپایه این گزارش: این اثر در راستای اعطای بینش کلی نسبت به هویت طلبگی و برنامه ریزی صحیح به طلاب ورودی جدید حوزه های علمیه ارائه شده و به اصطلاح پاره ای از تصورات ،مفروضات و انتظارات پیشین طلبه (که ناشی از آشنایی سطحی با حوزه است)می پردازد.

این اثر ارزشمند اخلاقی در 10 درس مهم برای طلاب تدوین و به زیور چاپ درآمده است.

برپایه این گزارش: هویت صنفی طلبه و معنای طلبگی،ویژگی های کنونی حوزه، بایسته های طلبگی، طلبه کارآمد، طلبه در دوره رشد و تحصیل،برنامه ریزی در زندگی طلبگی، روند کلی فعالیت طلبه، نیازهای طلبه و ابعاد رشد، قواعد و تطبیق قواعد زی طلبگی  ده درس مهم میثاق طلبگی را شامل می گردد.

گفتنی است: این کتاب در 232 صفحه و توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد عالم زاده نوری و توسط انتشارت مرکز مدیریت حوزه های علمیه انتشار یافته است.

 
 

فرآیند همسر گزینی

 کتاب فرآیند همسر گزینی، از سری کتاب های مربوط به معاونت تهذیب حوزه های علمیه است که به بررسی معیارهای اسلامی انتخاب همسر پرداخته است که آشنایی نسبت به آن می تواند فرد را در گزینش رفتارهای مناسب و منطقی در هر مرحله یاری دهد و در  نتیجه ازدواجی سالم را برای او رقم بزند.

آگاهی های پیشین افراد در خصوص فرآیند همسرگزینی و اموری چون مهم ترین معیارهای همسر مناسب و نیز میزان تناسب با همسر آینده از مهم ترین عوامل زمینه ساز برای یک ازدواج موفق محسوب می شود، در این نوشتار اینگونه مسایل ، به ویژه از منظر اسلام ، بررسی شده است.

در این کتاب چهار موضوع اساسی در خصوص انتخاب همسر شامل : اهداف ازدواج،معیارهای انتخاب همسر، شیوه های تشخیص معیارها و تصمیم گیری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است .

کتاب فرآیند همسر گزینی در 130 صفحه به همت دفتر امور مشاوره معاونت تهذیب حوزه های علمیه  و توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادی حسین خانی نائینی تالیف  و توسط انتشارات بنشاسته چاپ شده است.

 

7روش مهار غریزه جنسی

این کتاب راهکارهای مهار غریزه جنسی را ذیل عناوین کلی تر «روش های تربیتی» درآورده و به این وسیله کوشیده  تا با ارئه هر روش تربیتی ،راهکارهایی را که تحت آن روش مطرح است، بیان نماید.

برپایه این گزارش: از آنجا که درباره مشکلات گوناگون و از جمله مشگلات رفتاری ،همواره پیشگیری مقدم بر درمان و موثرتر از آن است لذا نوشتار حاضر در موضوع روش های مهار غریزه جنسی از دیدگاه آیات و روایات نگاه می کند.

این اثر به همت دفتر امور تربیت اخلاقی معاونت تهذیب حوزه های علمیه  و توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادی حسینخانی تهیه و مولف در آن کوشیده تا هفت روش برای مدیریت غریزه جنسی تماما برگرفته از تعالیم حیات بخش قرآن و سخنان معصومین(ع) ارائه دهد.

روش های تربیتی استعاذه، تغییر موقعیت، تحمیل به نفس، تذکر، جایگزین سازی، زمینه سازی اجتماعی و دعا ، هفت روش ومحور اصلی  توصیه شده در مهار غریزه جنسی است که دراین کتاب  به  آن پرداخته شده است .

برپایه این گزارش این کتاب در 160 صفحه و توسط انتشارات شهد علم یزد به رشته تحریر در آمده است .

 

وظایف صنفی روحانیت از نگاه امام خمینی(ره)

کتاب اخلاق حرفه ای و وظایف صنفی روحانیت از نگاه امام خمینی(ره) دیگر کتاب تهیه شده به سفارش معاونت تهذیب حوزه های علمیه سراسر کشورمی باشد .

برپایه این گزارش ، حوزه های علمیه در طول تاریخ کانون تربیت عالمان ربانی و نهادی پیشگام در دعوت به اخلاق و معنویت بوده است، لذا این قشر فرهیخته بیش از هر صنف دیگری موظف است مطابق احکام اخلاقی،عمل  ومنطبق بر الگوی حیات طیبه زندگی کند در همین راستا تلاش شده است تا منشور جامعبا سهولت دسترسی آسان  تدوین گردد.

در همین راستا با توجه به جایگاه رفیع امام خمینی(ره)، از توصیه های و سخنان ایشان خطاب به طلاب، بویژه در سال های بعد از انقلاب اسلامی ایران،که بر وظایف روحانیت در مجموعه درون و برون صنفی اشاره گردیده ، استفاده شده است.

برپایه این گزارش: این اثر ارزشمند بر دو محور  تتبع جامع و کافی در میراث امام و ارائه نظامی جامع و چیدمانی مناسب از دیدگاه این رهبر فرزانه، متمرکز بوده است.

این کتاب در چهار بخش کلی ، ضرورت و اهمیت اخلاق در حیات طلبگی،وظایف درون صنفی، وظایف برون صنفی و اشعار نمایه شده است.

گفتنی است: کتاب کتاب اخلاق حرفه ای و وظایف صنفی روحانیت از نگاه امام خمینی(ره) در 400 صفحه توسط حمید آقا نوری تهیه و تدوین و توسط  انتشارات بوستان کتاب چاپ شده است.

قابل ذکر است: علاقه مندان به این کتب نفیس می توانند جهت تهیه آن به سایتwww.tahzib-howzeh.ir و یا وب سایت فروشگاهی www.fm24.ir مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09190658050یا 02537841162 تماس حاصل نمایند.

مركز توزيع: قم .خیابان شهدا (صفائیه) کوچه 37 پلاک 16 (اداره اطلاع رساني معاونت تهذيب حوزه هاي علميه )

 
شرح احادیث اخلاقی

کتاب« شرح احادیث اخلاقی رهبر معظم انقلاب اسلامی» به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه منتشرشد.

علاقه مندان می توانند جهت تهیه آن به سایتwww.tahzib-howzeh.ir  و یا www.fm24.ir  مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09190658050یا 02537841162 تماس حاصل نمایند.

 
از تفاوت تا تفاهم

کتاب« از تفاوت تا تفاهم، آشنایی با تفاوت های زن و مرد» به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه منتشرشد.

علاقه مندان می توانند جهت تهیه آن به سایتwww.tahzib-howzeh.ir  و یا www.fm24.ir  مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09190658050یا 02537841162 تماس حاصل نمایند.
 
لباس روحانیت در نبرد نمادها

کتاب« کارکرد لباس روحانیت در نبرد نمادها» به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه منتشرشد.

علاقه مندان می توانند جهت تهیه آن به سایتwww.tahzib-howzeh.ir  و یا www.fm24.ir  مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09190658050یا 02537841162 تماس حاصل نمایند.
 
پاسداشت حریم همسر

کتاب« پاسداشت حریم همسر» به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه منتشرشد.

علاقه مندان می توانند جهت تهیه آن به سایتwww.tahzib-howzeh.ir  و یا www.fm24.ir  مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09190658050یا 02537841162 تماس حاصل نمایند.
 
انگیزه طلبگی

کتاب« 213 راهکار جهت تقویت و ارتقای انگیزه طلبگی» به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه منتشرشد.

علاقه مندان می توانند جهت تهیه آن به سایتwww.tahzib-howzeh.ir  و یا www.fm24.ir  مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09190658050یا 02537841162 تماس حاصل نمایند.


٠٧:٥١ - 1393/08/08    /    شماره : ٣٥٣٦٦٠    /    تعداد نمایش : ٤٨٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج