صفحه اصلی > محتوي اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

اخبار تهذیبی

طلبه ها اخلاق و تهذیب را جدی بگیرند

حجت الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال در درس اخلاق این هفته مدرسه فقهی انوار طاها قم که با حضور مدیر، اساتید و طلاب برگزار شد گفت: امام اول شیعیان می فرمایند«قوام دین و دنیای مردم بر عناصری استوار است که اگر این عناصر وظائف خود را درست عمل کنند و بتوانند به آن اهداق تعیین شده برسند، دین و دنیای مردم تضمین می شود.

مشاور عالی مدیر حوزه های علمیه عنوان کرد: این عناصر، عالم، جاهل، غنی و فقیر است و منظور ازاین عناصر، هرعالم، جاهل، غنی و فقیر نیست، بلکه آدم های خاصی مورد نظر است.

این استاد حوزه افزود: در این کلام حضرت آمده است« این عناصر وحدت بخش جامعه است و اولین عنصر، علم و عالم است و  علم در کلام پیامبر(ص) یعنی شامل در مباحث توحید،اعتقاد، فقه و شریعت، اخلاق و علوم اجتماعی می شود؛ این دسته از  علوم دارای نقش محوریت می باشند و غیر از این موارد، مهم ولی کلید و محوری نیستند.

حجت الاسلام والمسلمین  فرخ فال عنون کرد: منظور از کلام حضرت علی(ع) که فرمود علم و عالم قوام جامعه هست، همین سخن پیامبر(ص) است و اگر غیر این باشد بیهوده است.

مشاور عالی مدیر حوزه های علمیه اظهار داشت: منظور از عالم در کلام پیامبر(ص) یعنی کسی که  علم فقه، توحید و شریعت، اخلاق و علوم اجتماعی را بداند و دارای خصوصیت مستعمل به علمه، یعنی علم را آموخته و در وجودش عملی کرده است باشد. چنین کسی می تواند قوام بخش و اثرگذار در  جامعه باشد.

این استاد حوزه افزود: اما در طول تاریخ اسلام افراد زیاد بودند که عالم بودند، ولی مستعمل به علمه و اثرگذار نبودند.

حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال گفت: علمای بزرگ آنچه را دین بیان کرده، ابتدا در خود تجلی دادند؛ نمونه آن امام راحل است و توانستند با اعتقاد و انگیزه و توکل به خدا کار بزرگی انجام دهند.

مشاور عالی مدیر حوزه های علمیه تعلیم و تعلم همراه با تهذیب و اخلاق را دو بال مهم در حوزه ها عنوان کرد و افزود: اگر کسی این دو بال را باهم داشته باشد می تواند بر خیلی از مشکلات پیروز شود.

این استاد حوزه افزود: امروز در شرایطی قرار داریم که طلبه ها از لحاظ معیشت در رنج و سختی هستند و اگر چه این شرایط سخت است، ولی اگر بتوانیم قناعت در زندگی پیشه کنیم و توکل به خدا داشته باشیم، می توان زندگی را به نحوی پیش برد.

حجت الاسلام والمسلمین  فرخ فال با تاکید بر این که نباید فرصت های درسی و دوران جوانی را برای عمق بخشی به درسها از دست داد، گفت: اگر کسی در ادبیات قوی نباشد و خوب و عمیق درس نخواند قطعا در آینده با مشکل مواجه خواهد شد.

مشاور عالی مدیر حوزه های علمیه عنوان کرد: با توکل و داشتن ایمان قوی می توان بسیاری از مشکلات به راحتی عبور کرد.١٠:٤٩ - 1396/10/27    /    شماره : ٣٩٧١٠١    /    تعداد نمایش : ١٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج