شماره 1/ اردیبهشت ماه 1392

درباره ما | ارتباط با ما | نظرسنجی عضویت | عدم عضویت | نسخه چاپی

تهذیب نفس و اهمیت آن ـ تبیین مسائل و مشکلات انقلاب

آن چیزی که در رأس همۀ امور است، برای همۀ ماها اول تهذیب نفس است و در خلال او تهذیب مردم است. اگر انسان خودش مهذب نباشد نمی‏تواند دیگران را تهذیب کند، حرف اثر ندارد. تمام آن مسائلی که در اسلام[است]حتی مسائل سیاسی‏اش، مسائل تهذیبی است، برای درست کردن آدم است. ما نباید همۀ مسائل را حالا دنبال مسائل سیاسی قرار بدهیم. باید همه مسائل را دنبال مسائل اسلامی و خصوصاً، این وجهۀ تهذیب مردم[قرار دهیم]. شما ملاحظه می‏فرمایید که لحن قرآن در این باب از همه ابواب دیگر زیادتر و بیشتر تأکید در آن دارد؛ چندین آیه قسم هست و بعدش قَدْ اَفلَحَ مَنْ زَکّیها وَ قَدْ خابَ مَنْ دَسّیها [1]. این به ما می‏فهماند که اساس مسائلی که همه چیز به آن درست می‏شود، آن تهذیب است و اساس همه مسائلی که انحرافی است، این عدم تهذیب است و «دَسّی» در نفس انسان است، «دسّی» شیطان است؛ بنابراین، باید ما سرلوحۀ همۀ امورمان را این قرار بدهیم.

(صحیفه امام خمینی(ره)،جلد 15)


فايده‏ ى اساسى و هدف اصلى اين است كه انسانها متخلق به اخلاق اللّه بشوند. تخلق به اخلاق اللّه، مقدمه براى يك كار ديگر نيست؛ كارهاى ديگر، مقدمه براى تخلق به اخلاق اللّه است. عدل، مقدمه‏ى تخلق به اخلاق اللّه و نورانى شدن انسان‏هاست. حكومت اسلامى و حاكميت پيامبران، براى همين است؛ «انّما بعثت لاتمّم‏ مكارم الاخلاق»

(بيانات سال‏1370 بيانات در ديدار با مسئولان وزارت امور خارجه و سفرا و كارداران جمهورى اسلامى ايران ..... ص : 94)


حضرت آيت الله جوادی آملی حفظه الله

حق محوری در زندگی

آنچه مورد اعتقاد سالار شهيدان بود و بر همان مبنا مبارزه خود را بنا نهادند و قيام كردند اين بود كه در نظام هستي، حق پيروز است؛ خواه از قدرت مادي برخوردار باشد يا نه و نيز باطل محكوم به شكست است. آنچه مبناي امويان بود و بر همان مبنا حكومتشان را بنا كردند، اين بود هر كه قدرت مادي دارد، پيروز است؛ خواه با حق همراه باشد يا نه؛ وگرنه محكوم به شكست است، هر چند حق باشد... بر همين اساس، هميشه در مقابل انبياي الهي افرادي قيام مي‏كردند كه چنين معتقد بودند: (قد أفلح اليوم من استعلي) ؛ در برابر پيام‏آوران خدا كه مي‏گفتند: (قد أفلح من تزكّي) . طرز تفكر آل فرعون، هم قبل از آن‏ها بود، هم پس از آن‏ها. اين شعار كسي است كه در تفكّر او اصالت با ماده است. او مي‏گويد: در نظام طبيعت، ضعيف پايمال است؛ يعني همان شعار (قد أفلح اليوم من استعلي) . امّا آن كه مي‏گويد: حق در جهان حاكم است و بايد در محور حق حركت كرد، شعارش (قد أفلح من تزكّي) است، نه (قد أفلح اليوم من استعلي) و نه هر كه زد و بند كرد و به مقامي رسيد، به فلاح دست يافت؛ بلكه هر كس روان خود را تهذيب كند به فلاح مي‏رسد. پس، هميشه عده‏اي معتقدند كه (قد أفلح اليوم من استعلي) و دسته‏اي برآنند كه (قد أفلح من تزكّي) و در قبال آن‏ها مي‏گويند: (لا يفلح السّاحر حيث أتي) ؛ يعني انساني كه بر محور حق نيست، خواه به دنبال سحر باشد يا سياست ساحرانه، در پي شعبده باشد يا تجارت شعبدانه، به دنبال طلسم باشد يا شبيخون طلسمانه، هرگز پيروز نمي‏شود.


آشنایی اجمالی با زندگی پر برکت حضرت آيت الله حاج آقا مجتبي تهراني(قدس سره)

حضرت استاد در سال 1316 ه.ش در خانواده اي از اهل علم، معرفت و شهادت در تهران به دنيا آمد. پدر ايشان مرحوم آيت‏الله ميرزا عبدالعلي تهراني، از شاگردان مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، فقیهی مجاهد و عارفی سترگ بود که در زمان تاریک حکومت پهلوی اوّل، با همراهی و رفاقت مرحوم آیت الله شاه آبادی بزرگ، به اقامة جماعت در مسجد جامع بازار تهران مشغول بود و در امر تربیت نفوس مستعدّ و راهنمایی سالکان الی‏الله‏تعالی اهتمام ویژه داشت. حضرت استاد با جدّیت و پشتکار بسیار، دروس سطح را به‏سرعت تمام کرد و در سنین نوجوانی به محضر علمی بزرگانی چون امام خمینی، مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، آیت الله العظمی گلپایگانی و مرحوم علّامه طباطبایی راه یافت. در جدّیت و پشتکار معظّم له همین نکته کافی است که به فرمودة خودشان، در زمانی که مشغول به دروس سطح بودند، دو مرتبه تمام وسائل الشیعه را مطالعه کردند تا برای شرکت در درس خارج آماده شوند. ایشان با نبوغ و پشتکاری که از خود نشان دادند، در جوانی به درجة رفیع اجتهاد رسیده و به زودی توانستند از نزدیکان و خصّیصین حضرت امام قرار گیرند. مقبولیّت علمی ایشان نزد استاد خویش، به اندازه ای بود که حضرت امام به طلبة خوش فکر و جوان خود اجازه داد تا تقریرات و نوشته جات درس بیعشان را جمع آوری کرده و به صورت یک اثر مستقل منتشر نماید. ایشان در همین ایّام، کتاب مکاسب محرّمة حضرت امام، همچنین دو جلد رسائل اصولی ایشان را تنظیم و منتشر کردند. ایشان با دعا به درگاه خدای متعال و توسّل به حضرات معصومین، خود را از قبول مسؤولیت های آشکار کنار کشیدند و با حضور در صحنة نیروسازی برای انقلاب، همچنان به‏صورت گمنام و مؤثّر به تربیت نیروهای جوان و کارآمد برای انقلاب اسلامی پرداختند. ایشان با دعا به درگاه خدای متعال و توسّل به حضرات معصومین، خود را از قبول مسؤولیت های آشکار کنار کشیدند و با حضور در صحنة نیروسازی برای انقلاب، همچنان به‏صورت گمنام و مؤثّر به تربیت نیروهای جوان و کارآمد برای انقلاب اسلامی پرداختند.

(منبع :سایت معظم له)


سؤال: چگونه مي‌توانيم هم خداوند را خالصانه عبادت کنيم و به ياد غير او نباشيم و هم محبت چهارده معصوم علیهم السلام را در دل داشته باشيم؟

حضرت آیت الله مصباح يزدي حفظه الله پاسخ می دهند:

پاسخ: ابتدا سؤال ساده‌اي را مطرح مي‌کنيم: آيا ممکن است شما کسي را دوست داشته باشيد، ولي متعلقات او را دوست نداشته باشيد؟ هر کس بهره‌اي از محبت برده باشد مي‌داند که لازمه محبت به کسي، محبت به آثار و متعلقات اوست. حتي انسان صداي محبوب و بوي بدنش را هم دوست مي‌دارد؛ هم‌چنين خانه و فرزند و لباس و ساير متعلقاتش را. پس چگونه ممکن است کسي خدا را دوست داشته باشد و زيباترين جلوه‌هاي خدا و محبوب‌ترين محبوب‌هاي او را دوست نداشته باشد؟ مخصوصاً با توجه به اين‌که ما معمولاً خدا را هم به وسيله مخلوقاتش مي‌شناسيم و خوبي‌ها و زيبايي‌هاي او را در آيينه خوبي‌هاي بندگان شايسته تماشا مي‌کنيم. و بالاخص با توجه به اين‌که آنان واسطه فيض براي ساير مخلوقات هستند و همه چيز به طفيل وجود ايشان آفريده شده است و راه رسيدن به خدا از مجراي وجود ايشان مي‌گذرد.


شهید عبدالله میثمی(ره)

«... ایشان همیشه به دنبال انجام تکلیف بود ...شهید محلاتی نماینده حضرت امام (ره) در سپاه، همیشه یکی از آرزوهایشان این بود که به گونه‌ای شهید میثمی را برای پانزده روز برای انجام فریضه حج به مکه مشرف کند ولی نتوانست و تعبیر ایشان این بود که غبطه می‌خورم که نمی‌توانم چنین کاری، یعنی انجام حج را به ایشان بقبولانم؛ حتی برای زمان محدود. ایشان می‌گفت حج من اینجاست. آنجا خانه سنگی است که باید برویم و طواف بکنیم ولی من در اینجا خدا را یافته‌ام و خود او را زیارت کرده‌ام.»


لوح فشرده خوشه های معرفت 1 و 2 در راستای طرح تولید نرم افزار جامع اخلاقی که از سال گذشته به توصیه رهبر معظم انقلاب توسط معاونت تهذیب حوزه های علمیه تولید شد در اختیار علاقمندان قرار گرفت. این نرم افزار، حاوی بیش از دو هزار نکته از اساتید اخلاق و سخنان بزرگان می باشد که با هدف بهره مندی از بیانات بزرگان حوزه و دین مبین اسلام در قالب دو DVDبه همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه، رادیو قرآن و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور تولید شده است. لوح فشرده "خوشه‌های معرفت" به صورت فایل‌های صوتی، حاوی سخنرانی‌ها و بیانات مراجع معظم تقلید و شخصیت‌های برجسته حوزه، همراه با تصاویر مرتبط است که طی سال‌های اخیر از شبکه رادیویی قرآن پخش شده است... ادامه مطلب


معاونت تهذیب در دانشگاه‌ها نیز راه‌اندازی شود

کارگاههای مشاوره در زمینه های تحصیل، مدیریت خانواده ، ازدواج و زندگی فردی برای طلاب استان کهگیلویه و بویر احمد برگزار می گردد.

ادامه مطلب


اجلاسیه معاونان تهذیب حوزه در یزد به کار خود پایان داد

مدير حوزه علميه استان يزد از برگزاری نشست معاونان تهذيب سراسر كشور به منظور بررسی راهكارهای نقش‎آفرينی طلاب در مدارس خبرداد و گفت: شهريورماه نشست نهايی درباره ابلاغ سياست‎های تهذيبی ويژه اساتيد در كشور انجام شود.

ادامه مطلب


جزئیات مسابقه کتابخوانی جهت اطلاع طلاب

منبع مسابقه جهت طلاب پایه های 1 تا 6 کتاب "آیات اخلاقی" اثر آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله العالی) و جهت طلاب پایه 7 به بالا کتاب "مراحل اخلاق در قرآن" اثر آیت الله العظمی جوادی آملی(مدظله العالی) می باشد.

ادامه مطلب


انتشار کتاب محدوده پرواز انسان

کتاب محدوده پرواز انسان مجموعه درسهای اخلاق حضرت آیت الله العظمی مظاهری (دامت برکاته) به همت دفتر امور فرهنگی معاونت تهذیب حوزه های علمیه منتشر شد.

ادامه مطلب


لوح فشرده خانواده موفق تولید شد

لوح فشرده خانواده موفق توسط دفتر امور خانواده معاونت تهذیب حوزه های علمیه با همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور تولید شد.

ادامه مطلب


تقويم عبادي سال 1392

قويم عبادي سال 1392 شامل (اعمال ماه هاي قمري ، احاديث، مناسبتهاي تقويم شمسي و قمري) به همت اداره اطلاع رساني معاونت تهذيب حوزه هاي علميه عرضه شد .

ادامه مطلب

درباره ما | ارتباط با ما | نظرسنجی All Right Reserved by T.M.E Co عضویت | عدم عضویت | نسخه چاپی